|

Valpar till salu: Tysk spets Mittelspitz
|
Inlagd
fredagen den 27 januari 2012 11:11
Valpar
Tysk spets Mittelspitz -
10000 kr
OBS! Antalet bedragare på nätet ökar och de utnyttjar hundvalpannonser som täckmantel för deras bedrägerier. Uppmanas du att betala förskott genom Western Union eller annan betaltjänst så avbryt köpet direkt och mejla oss så tar vi bort annonsen! Vi försöker kolla alla annonser men tyvärr är bedragarna bättre på svenska än de var förr och kan slinka igenom vår kontroll.
Mittel Spitz valpar födda 19/1 och leverans klara 15/3.
3 tikar finns att tinga.
Pappa är den oerhört vackra vit&svarta Sess Miros Balthazar. Han har Cert och CACIB på utställning, är 35 cm hög och fri i knän och ögon. Mamma är den lika tjusiga Stand Ups HoneyLill. Hon är sobelfärgad, 34 cm hög och självklart också fri i knän och ögon. Honey har Cert och BIM på utställning. Båda två är sociala och trevliga hundar som är med på allt som är kul här i livet.
Känner du att du kan ge en av valparna ett aktivt och kul liv så är du välkommen att hänga med från start. Valparna kommer att finnas i Stockholm och blir vana vid andra hundar av olika sorter och storlekar, vana vid människor, bordstränade samt biltränade innan leverans.
Valpkurs ingår hos mig.
För mer information v.g. ring eller maila. Du kan också besöka min hemsida
Annonsören finns i Stockholms län.
Kontakta
Susann Axbom för mer information genom e-post, via telefon 08-540 253 03. Du kan även söka på hemsidan http://kennelteides.cwahi.net/ för mer information.
Inlagda foton
Annonsen har lästs 739 gånger sedan den lades upp.
|
Söker du fler Tysk spets Mittelspitz annonser?
Se Tysk spets Mittelspitz säljes annonser
Se Tysk spets Mittelspitz köpes annonser
|
|
Viktig information för dig som vill köpa hundvalp!
Stamtavla från SKK eller registrerad i Svenska Jordbruksverket?
Om din valp är renrasig så följer det med en stamtavla utfärdad från Svenska kennelklubben (SKK) med valpköpet. Där står valpens och hans släktingars registrerade namn, registreringsnummer, födelsedatum, uppfödarens namn och adress, valpens vaccinationer stämplas också här. Detta registreringsbevis/stamtavla är ett måste om din valp är renrasig!
Om din valp endast har ett registreringsbevis från Statens Jordbruksverket så betyder det att den finns i deras register (vilket det är lag på) men den har inget som talar om att den är renrasig och därmed räknas den som blandras och du kan inte därför ex försäkra den som renrasig valp.
Kontakta gärna rasklubben för att få mer information om rasen.
|
|
|