|

Valpar till salu: Belgisk vallhund och Tervueren
|
Inlagd
lördagen den 21 januari 2012 16:04
Tervuerenvalpar
Belgisk vallhund och Tervueren -
3500 kr
OBS! Antalet bedragare på nätet ökar och de utnyttjar hundvalpannonser som täckmantel för deras bedrägerier. Uppmanas du att betala förskott genom Western Union eller annan betaltjänst så avbryt köpet direkt och mejla oss så tar vi bort annonsen! Vi försöker kolla alla annonser men tyvärr är bedragarna bättre på svenska än de var förr och kan slinka igenom vår kontroll.
Trevlig och busig hanvalp född 27/3 väntar fortfarande på sin nya familj.
Eftersom pojken inte fått ner båda testiklarna säljs han till reducerat pris. Hemmet är dock viktigare än priset!
De kommer från kombinationen:
Swan de la Prairie de la Sommerau x Grimmendans Esmée
Båda föräldrarna är mycket trevliga och sociala.
Båda föräldrarna har HD:A, ED:0 och ögon:ua.
Hör av dig om du är intresserad eller har några frågor!
Kennel Kiosan's
Jocke & Monika
Annonsören finns i Stockholms län.
Kontakta
Joakim & Monika Rydell för mer information genom e-post, via telefon 08-530 433 44. Du kan även söka på hemsidan http://www.kiosan.com/ för mer information.
Inlagda foton
Annonsen har lästs 2466 gånger sedan den lades upp.
|
Söker du fler Belgisk vallhund och Tervueren annonser?
Se Belgisk vallhund och Tervueren säljes annonser
Se Belgisk vallhund och Tervueren köpes annonser
|
|
Viktig information för dig som vill köpa hundvalp!
Stamtavla från SKK eller registrerad i Svenska Jordbruksverket?
Om din valp är renrasig så följer det med en stamtavla utfärdad från Svenska kennelklubben (SKK) med valpköpet. Där står valpens och hans släktingars registrerade namn, registreringsnummer, födelsedatum, uppfödarens namn och adress, valpens vaccinationer stämplas också här. Detta registreringsbevis/stamtavla är ett måste om din valp är renrasig!
Om din valp endast har ett registreringsbevis från Statens Jordbruksverket så betyder det att den finns i deras register (vilket det är lag på) men den har inget som talar om att den är renrasig och därmed räknas den som blandras och du kan inte därför ex försäkra den som renrasig valp.
Kontakta gärna rasklubben för att få mer information om rasen.
|
|
|